جستجو   :  

دفترچه راهنمای نصب کنترل ارتفاع پلاسما

 


دفترچه راهنماي نصب و استفاده كنترل ارتفاع پلاسما
 
 WWW.SAHANDCNC.IR                                                                    مهندس جنتي09152525336 
مقدمه:
كنترل ارتفاع پلاسما مارك JIONO داراي منبع تغذيه داخلي و مقسم ولتاژ ايزوله نوري داخلي ميباشد كه به همين علت سيمكشي و نصب آن آسانتر و سريعتر ميباشد و همچنين طراحي كنترل ارتفاع و سيمكشي آن به گونه اي برنامه ريزي شده است كه در صورت خاموش نمودن كنترل ارتفاع با كليد تعبيه شده در پشت دستگاه يا كليد Auto Enable  در جلوي دستگاه . سيستم به صورت خودكار از مدار عملكرد دستگاه سي ان سي خارج ميشود و اپراتور دستگاه ميتواند به برشكاري خود در حالت بدون استفاده از كنترل ارتفاع ادامه دهد.
دستگاه دارای سیستم تشخیص افتادن ورقه یا خالی بودن زیر تورچ و همچنين در زماني كه تورچ به ورق گير كند دستگاه علاوه بر هشدار صوتي تورچ را با سرعت ماكزيمم بالا ميكشد تا گير تورچ آزاد شود و مانع شكستن تورچ ميشود و زمان عملكرد اتوماتيك تورچ اپراتور با كليد بالابر ميتواند تورچ را جابجا نمايد.
اين كنترل ارتفاع براي متورهاي بالابر استپر و همچنين متورهاي DC با ولتاژ بين محدوده 3 تا 24 ولت قابل استفاده است و ولتاژ و سرعت عملكرد متور در بخش منوي تعريف سرعت قابل تنظيم ميباشد و به دليل اينكه معمولا به خاطر وزن سنگين تورچ بالابر و كابل و متعلقات هميشه سرعت پايين رفتن بالابر سريع تر از سرعت بالا آمدن آن در متورهاي DC  هست در اين منو سرعت پايين رفتن مجزاي سرعت بالا آمدن تورچ تنظيم ميشود تا به يكنواختي سرعت منجر شود.
در منوي تنظيمات كه در ادامه به آن پرداخته ميشود علاوه بر تنظيم سرعت ميتوان زمان بالا آمدن تورچ بعد از هر برش و دقت يا تلورانس دستگاه و نوع NC يا NO بودن ورودي ها را نيز تنظيم نمود.
راهنماي سيم كشي:
 سيمكشي تنها بسته به يك مدل نيست و نصاب ميتواند با توجه به شرايط از روشهاي مختلفي استفاده نمايد.
روش اول:  به طور مثال نصاب ميتواند از مدل سيمكشي قديم موجود دستگاه استفاده كند و كنترل ارتفاع را سر مسير سيم كشي قرار دهد. به اين صورت در تصوير زير مشاهده ميفرماييد در سيستم بالابر ها معمولا از يك ترانس با يك كليد دو طرفه بالابر استفاده ميشود و ميكروسويچ هاي قطع كن انتهاي مسير بالا و پايين در قبل از متور گذاشته ميشوند.
با توجه به نقشه سيم كشي شده موجود نصاب ميتواند در زمان خود صرفه جويي كند و مدار كنترل ارتفاع به صورت تصوير زير در سر مسير مدار بالا قرار دهد و احتياجي به سيم كشي ميكروسويچ هاي قطع كن روي بالابر  و سيمكشي فرمان كليد بالابر تا ورودي دستگاه نيست.

 نكته: سيم مشترك موتور DC به بدنه يا ارت نبايد اتصال داشته باشد چون بهتر است GND يا مشترك ورودي ها را به بدنه دستگاه متصل نماييم.
روش دوم: از ترانس يا منبع تغذيه خارجي صرف نظر مينماييم ولي ميكروسوييچ هاي سر متور را در جاي خود ميمانند. در اين صورت فرمان كليد بالابر به سمت ورودي هاي KEY UP  و KEY DOWN وصل ميشوند مانند تصوير زير
 
روش سوم: ميكروسوييچ هاي سر متور را سر مسير برق متور قرار نداده و آنها را به عنوان ورودي به دستگاه وصل مينماييم.بايد توجه داشت كه در صورت NC بودن تيغه ها در منو آنها را به عنوان NC تعريف نمود.(در صورت صرف نظر از ميكرو سوييچ ها ميتوان به كل آنها را حذف نمود)
 


 متور استپر: در صورت استفاده از متور استپر در بالابر به جاي متور DC ميتوانيد از تصوير چپ براي راهنماي سيم كشي ميكرو سوييچ و كليد بالابر استفاده نماييد و به جاي متور DC از خروجي PULS و DIR با مشترك ولتاژ 5 ولت استفاده نماييد مانند تصوير


سنسور IHS : سنسور IHS براي پيدا كردن ورق در ابتداي برش و تشخيص برخورد نازل و با ورق به منظور جلوگيري از شكستن نازل ميباشد. در سنسورIHS ميتوان از سه عدد سنسور القايي يا سه ميكروسوييچ استفاده نمود.
اگر از سه سنسور القايي NPN استفاده شود ميبايست خروجي سنسور اول تغذيه منفي سنسور دوم وخروجي سنسور دوم تغذيه منفي سنسور سوم اتصال يابد و خروجي سنسور سوم به ورودي سنسور دستگاه وصل شود.در قسمت سوكت سنسور تغذيه منفي يا GND و تغذيه 12ولت VCC نيز براي سنسورها پيش بيني شده است.
و اگر سه عدد ميكروسوييچ در سنسور IHS استفاده شده است اين سه سوييچ تيغه هاي NO با هم سري شده و در نهايت دو خروجي از سنسور IHS به قسمت ورودي سنسور و GND وصل ميشود مانند تصوير زير
 

كليد استارت: دستگاه كنترل ارتفاع پلاسما دراي يك رله خروجي جهت استارت دستگاه ميباشد به اين صورت كه بعد از پيدا كردن ورق و سوراخ كردن آن بايد به كامپيوتر يا كنترلر فرمان استارت و حركت را بدهد. شما ميبايست زمان برش را بالاتر در نظر بگيريد مثلا حدود 10 ثانيه تا سي ان سي بعد از روشن كردن پلاسما حركت نكند و كنترل ارتفاع با توجه به پيدا كردن پلاسما را روشن ميكند و با توجه زمان ولوم سوراخ كاري صبر ميكند و سپس در لحظه لازم خود با رله داخلي كليد استارت كامپيوتر را ميزند در اين زمان هنوز كامپيوتر به تايم 10 ثانيه نرسيده ولي چون فرمان حركت يا استارت خورد شروع به حركت ميكند. نصاب ميبايست از تيغه هاي كليد استارت 2 تا سيم متصل كند (با سيمهاي متصل به استارت موازي كند) و آنها را به سوكت REL START (رله استارت) وصل نمايد.مانند تصوير زير

 


رله پلاسما: سيستم براي شروع برش به وسيله رله پلاسما را روشن ميكند و به مدت زمان برش صبر ميكند. در اين مرحله كنترل ارتفاع با رله پلاسما كه با رله دستگاه سري شده است اجازه روشن شدن پلاسما را نميدهد و تا بتواند سنسور IHS را به كار گيرد و سپس رله را وصل ميكند.نصاب ميبايست از فرماني كه از رله تا دستگاه پلاسما رفته يك رشته را قطع كند و آن را با 2 سيم به سوكت رله پلاسما REL PLASMA كنترل ارتفاع  به صورت سري (نه موازي) وصل نمايد. مانند تصوير زير.
 
فرمان ARC_ON : از همان رله گفته شده در صفحه قبلي كه براي روشن كردن پلاسما استفاده ميشد. از تيغه هاي دوم آن براي فرمان دادن به كنترل ارتفاع استفاده ميكنيم تا شروع برش را تشخيص دهد. اگر در سي ان سي از هوابرش نيز استفاده ميشود ميبايست رله سه كنتاكت به بالا استفاده شود زيرا يك كنتاكت براي پلاسما و يك كنتاكت براي فرمان كنترل ارتفاع و يك كنتاكت نيز براي هوابرش استفاده ميشود
به حالتي كه كنترل ارتفاع بعد برش به سمت بالا حركت كند و در برش بعدي با استفاده از سنسور IHS ورق را لمس كرده و آنرا پيدا كند را سيستم IHS و در حالتي كه بعد انتهاي برش كنترل ارتفاع بالا نرود و سر برش بعدي نيازي به لمس ورق نباشد سيستم DIR گفته ميشود. در پشت دستگاه كنترل ارتفاع كليدي سه منظوره براي اين كار نصب شده است كه ميتوان مدهاي IHS و  DIR و OFF را انتخاب نمود. در صورت دلخواه براي دسترسي راحت تر نيز ميتوان براي اين امر كليدي جداگانه بر روي پنل دستگاه سي ان سي نيز تعبيه نمود. 


مقسم ولتاژ: دستگاه كنترل ارتفاع داراي مقسم ولتاژ داخلي ايزوله نوري ميباشد در عين حال ميتوان از مقسم ولتاژ هاي نصب شده روي دستگاهاي پلاسما نيز استفاده نمود و از مقسم ولتاژ داخلي استفاده نكرد. با اين وجود تمام وروديها از سمت پلاسما ايزوله الكتريكي ميباشند.
همچنين براي عملكرد بهتر دستگاه پتاسيومتري داخل آن تعبيه شده كه نمايشگر را براي حالت استفاده از مقسم ولتاژ داخلي تنظيم نموده در صورت استفاده از مقسم ولتاژ خود پلاسما احتمالا ميبايست قاب دستگاه را باز كرده و پتاسيومتر را به گونه اي تنظيم نماييد كه با زدن كليد Arc Test ولتاژي بين حدودا 80 تا 180 در نمايشگر مشاهده شود.
در شكل زير نحوه سيم كشي در حالتهاي استفاده از مقسم ولتاژ داخلي يا حالت استفاده از مقسم ولتاژ خود پلاسما را ميتوانيد مشاهده بفرماييد.
 

براي ولتاژ مستقيم گرفتن از پلاسما ميبايست قاب بغل دستگاه را باز كرده و سيم مثبت +400V را به سوكتي كه به آن انبر متصل ميشود تا به ميز كار اتصال يابد وصل مينماييم و سيم -400V را به قبل از سلفي وصل نماييم كه بعد آن سلف يا سيم پيچ بزرگ به سوكت مربوط به نازل پلاسما ميباشد.
 تغذيه منفي نازل پلاسما بعد از يكسو شدن توسط پل ديود يا پل تريستور وارد يك سيم پيچ در ابعاد حدود كف دست ميشود و بعد آن با اضافه شدن هاي ولتاژ وارد سوكت منفي نازل پلاسما ميشود.در تصوير زير ميتوانيد نمونه هاي از محل اتصال را مشاهده فرماييد.


   


 
  

 

 

در صورتي كه از مقسم ولتاژ خود دستگاه پلاسما استفاده نموده با تنظيمات داخل دستگاه پلاسما رنج ولتاژ آن را از 0تا 5 ولت تغيير دهيد و در بازه 0 تا 10 ولت قرار دهيد و در صورتي كه در حين كار كنترل ارتفاع بازه تغييرات ولوم زير 80 يا 100 ولت بود ميبايست از پشت کنترل ارتفاع پتاسيومتر زير را كمي به سمت مثبت بچرخانيد تا بازه برش خوبي و در حدود 80 تا 180 بدست آيد.
اين پتاسيومتر پيشفرض براي حالت استفاده از مقسم ولتاژ داخلي خود كنترل ارتفاع تنظيم شده است.

در تصوير زير راهنماي سريع نصب كنترل ارتفاع را ميتوانيد مشاهده فرماييد.
 
 تنظيمات دستگاه:
بعد از اينكه سيستم كنترل ارتفاع را نصب نموده ايد و برق آن را نيز وصل كرديد احتمالا به خاطر اتصال سنسور IHS و NC بودن تيغه هاي آن دستگاه شروع به زدن هشدار سنسور IHS و روشن شدن چراغ Collision ميكند در اين جا شما ميبايست تيغه هاي سنسورIHS  را از NO به NC تغيير دهيد. جهت وارد شدن به منو كليد Auto Enable را به مدت 10 ثانيه نگه داريد تا چراغ بالاي كليد شروع به چشمك ميكند و سپس وارد منوي دستگاه ميشويد.
 
شما در تنظيمات با كليد IHS Test‌ گزينه را تعويض ميكنيد و با كليدهاي UP و DOWN گزينه را كم و زياد كرده و با كليد Arc Test گزينه را ذخيره مينماييد و با كليد Auto Enable از منو ميتوانيد خارج شويد. اين تنظيمات در حافظه دستگاه ثبت خواهد شد.
گزينه A : اين گزينه سرعت بالا رفتن متور را تنظيم ميكند و محدوده آن بين 0 تا 85 ميباشد. معمولا اين گزينه روي 20 تا 35 تنظيم ميشود.براي متور استپر تنظيم سرعت ميبايست با ديب سوييچ هاي روي درايور تنظيم شود.ولي گزينه نصف سرعت براي استپر در زمان برش كه در گزينه F به آن اشاره شده عمل مينمايد.
گزينه B : اين گزينه سرعت پايين آمدن متور را تنظيم ميكند و محدوده آن بين 0 تا 85 ميباشد. معمولا اين گزينه كمي پايين تر از سرعت بالا رفتن تنظيم ميشود به اين علت كه نيروي جازبه زمين تورچ و بالا بر را به سمت پايين ميكشد و ما ميخواهيم سرعت بالا رفتن با پايين آمدن متور حدودا برابر باشد.
گزينه C : اين گزينه ميزان بالا رفتن متور و تورچ را بعد از هر برش در مد IHS تنظيم ميكند.
گزينه D : اين گزینه برای آن دسته از دستگاه های سی ان سی که هنگام برش دچار هنگ کوتاه و مکث هستن استفاده میشود تا در حین برش و استوپ دستگاه و سوراخ شدن ورقه و زیر نازل ، نازل پایین نیاید و به ورقه برخورد نکند.(تاخیر کار)
گزينه E : اين گزينه تلورانس و دقت كار دستگاه را تنظيم ميكند و بهترين دقت آن عدد 1 است كه بيشتر شود دقت كمتر ميشود. پيشفرض دستگاه عدد 1 ميباشد.
گزينه F : اين گزينه وضعيت تيغه هاي ورودي ها كنترل ارتفاع را تنظيم ميكند. بعضي از تيغه ها و ميكروسوييچ ها امكان دارد NC باشند و بعضي NO باشند. براي بدست آوردن عدد گزينه F ميبايست وضعيت تيغه ها به صورت باينري در جدول گذاشته شود و با تبديل آن به دسيمال با ماشين حساب عدد آن را در خانه F ذخيره نمود.
 
مثالا اگر ميكروسوييچ نباشد يا NO باشد و سنسورIHS كه معمولا NC هست عدد F=4 ميشود وشما داخل منوي F عدد 4 را بايد تنظيم و ذخيره نماييد و اگر بيت نصف سرعت را بخاين فعال كنين ميبايست عدد 20 را تنظيم نماييد.
بيت نصف سرعت براي بالاتر بردن دقت و نصف كردن سرعت در حين برشكاري استفاده ميشود و ميتوان با فعال كردن اين بيت سرعت A و B دستگاه را 2 برابر بيشتر نمود تا دستگاه عملكرد سريعتري در بين خطوط و تنظيم IHS داشته باشد.
درواقع اين بيت سرعت متور بالا بر را در برشكاري نصف سرعت حالت عادي تنظيم ميكند تا بتوان در حالتهاي تنظيم IHS و حركت بالابر در بين خطوط و دستي سريعتر باشد.
 گزينه H : اين گزینه برای بالا آمدن نازل در زمانی که زیر آن خالی باشد یا ورقه ای برای برش نباشد استفاده میشود. سه برابر عددی که در این گزینه تنظیم میشود حد ولتاژی است که به جای اینکه نازل پایین بیاید با توجه به گزینه L ثابت میماند یا مقداری بالا میرود. به طور مثال ولتاژ پلاسما در زمانی که زیر آن خالی باشد تا 240 ولت بالا میرود. پس اگر ما مقدار این گزینه را 80 تعریف کنیم (80=3/240) کنترل ارتفاع در این ولتاژ تشخیص خالی بودن زیر نازل را میدهد و بالا میرود.
گزينه P : اين گزینه ضریب ولوم Set IHS میباشد و برای دستگاه هایی که سرعت بالابر آنها پایین هست و با آخر ولوم 0.6 ثانیه دستگاه در شروع استارت برای سوراخ کردن ورقه فاصله کمی دارد میتوان با افزایش این گزینه فاصله را چند برابر کرد. حداکثر این گزینه و ضریب 15 میباشد و پیشفرض 1 هست.


گزينه L : اين گزینه برای مقدار بالا آمدن نازل در زمانی که زیر آن خالی باشد یا ورقه ای برای برش نباشد استفاده میشود.اگر 0 باشد نازل ثابت میماند و اگر مقدار 1 تا 90 وارد نماییم بمقدار همین عدد (مثلا 1 میلیمتر تا چندین سانتیمتر )بالا میاید و ثابت میماند تا دوباره نازل بروی ورق برود و دوباره تنظیم فاصله رعایت شود.تنظيمات سيستم كنترلر: سيستم شما چه مچتري باشد چه رادونيكس يا هر كنترلر ديگري شما ميبايست فقط در قسمتي كه در آنجا زماني براي مكث وتاخير تنظيم ميكنيد تا دستگاه شما زماني را براي سوراخ كردن ورق سپري ميكند و سپس حركت كند را حدود 10 ثانيه و بالاتر تنظيم كنيد. در اينجا شما زمان سوراخ كردن ورق را بايد با ولوم روي كنترل ارتفاع تنظيم ميكنيد و كنترل ارتفاع در زمان لازم و زودتر از 10 ثانيه استارت دستگاه را ميزند و دستگاه شروع به حركت ميكند.
  در تصاوير زير محل اين تاخير مشخص شده است.
 

نحوه كار با دستگاه:
دستگاه در 2 مد IHS و DIRCT‌ كار ميكند كه اگر سنسور IHS نبود يا اوپراتور نميخاهد در اول برش تورچ پلاسما ورق را لمس كند از سيستم DIR استفاده ميكند كه با كليد پشت دستگاه يا نصب شده روي پنل اين انتخاب انجام ميشود.
در تصوير زير نماي دستگاه به همراه نحوه عملكرد كليد ها و ولومها آمده است.

 


براي مشاهده نمودن ولتاژ قوس ابتدا فاصله نازل را با ورق تنظيم ميكنيد سپس كليد Arc Test را ميزنيد تا ولتاژ 00 ولت به حالت چشمك زن نمايش داده ميشود سپس از كامپيوتر پلاسما را براي لحظه اي روشن نماييد و ولتاژ قوس را در صفحه نمايش مشاهده فرماييد.

با كليد IHS Test شما عملكرد سنسور IHS و پيدا كردن ورق آهن را مشاهده ميفرماييد و فاصله اي كه بعد آن نازل از سطح ورق فاصله ميگيرد.براي تنظيم اين فاصله شروع ميتوانيد از ولوم بالاي كليد به نام Set IHS استفاده نماييد. تمامي ولومها در هين كاركرد دستگاه قابل تغيير ميباشند.
با ولوم Set Pierce شما ميتوانيد زمان سوراخ كردن صفحه آهن با نازل پلاسما را قبل حركت بين 0 تا 6 ثانيه تنظيم نماييد.
كليدهاي حركت نازل به سمت بالا و پايين در تمامي لحظات چه در حالت اتومات و يا در حالت خروج از حالت فعال Enable عمل ميكنند و نازل را به سمت بالا و پايين حركت ميدهند.در حالت كنترل اتومات اگر اين كليدها فشرده شوند نازل به سمت بالا يا پايين حركت كرده و بعد از رها كردن كليد دوباره نازل به جايگاه قبلي خود  و به سمت تنظيم فاصله قوس كه با ولوم مشخص است حركت ميكند.در انتها در تصاوير نحوه تعريف ورودي رادونيكس براي  ورودي استارت كه به رله استارت كنترل ارتفاع وصل ميشود و همچنين نحوه برداشتن و جداسازي كنترل ارتفاع بدون اينكه دستگاه سي ان سي از كار بيفتد را را ميتوانيد مشاهده فرماييد.
  موفق و پيروز باشيد


تاریخ درج  :  1398/2/24  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی